www.kursykielce.eu Kursy i szkolenia TAPING REHABILITACYJNY TAPING SPORTOWY STOSOWANY W REHABILITACJI I SPORCIE
TAPING REHABILITACYJNY TAPING SPORTOWY STOSOWANY W REHABILITACJI I SPORCIE


Cel główny kursu:

Nabycie  umiejętności pozwalających na dowolne (wynikające z obserwacji lub badania) kierowanie sposobem obciążania stawów obwodowych oraz torowanie bądź hamowanie danych zakresów ruchu. Rozsądnie i celowo aplikowany taping, jest przydatny w pracy z pacjentami z zaburzeniami czucia głębokiego, hiper- i hipomobilnością, a także jako profilaktyka pierwotna i wtórna po urazie.

Wymagania wstępne:

Znajomość anatomii i patologii organizmu człowieka, oraz podstawowych technik fizjoterapeutycznych.

Efekty kształcenia:

Taping Rehabilitacyjny cechuje się szerokim zastosowaniem zarówno w rehabilitacji jak i sporcie. Duży zbiór rozwiązań terapeutycznych umożliwiający postępowanie w wielu schorzeniach czy dysfunkcjach znacząco wzbogaci warsztat każdego terapeuty. Szeroka gama materiałów (plastry nieelastyczne, elastyczne, bandaże, podkłady itp.), którą posługują się przeszkoleni terapeuci, dopasowuje Taping Rehabilitacyjny do wielu dziedzin rehabilitacji. Różne właściwości mechaniczne stosowanych materiałów pozwalają na odpowiednie dobranie używanych technik do schorzenia, kontuzji, stanu pacjenta czy etapu rehabilitacji. Taping Rehabilitacyjny uzupełnia inne specjalistyczne metody rehabilitacji lub stanowi integralną część prowadzonego programu rehabilitacyjnego.

Taping Rehabilitacyjny cieszy się dużym zainteresowaniem i wykorzystaniem wśród terapeutów pracujących z pacjentami i sportowcami dotkniętymi:
- schorzeniami  i dysfunkcjami neurologicznymi
- urazami, przeciążeniami w obrębie narządu ruchu (przed i po zabiegach chirurgii ortopedycznej)
- wadami postawy (zwłaszcza kończyn dolnych)

Odbiorcy kursu:

Lekarze, fizjoterapeuci, studenci fizjoterapii, technicy fizjoterapii, absolwenci wychowania fizycznego, studenci wychowania fizycznego, trenerzy, masażyści.

Kadra dydaktyczno-szkoleniowa:

Jednodniowy, intensywny, praktyczno-teoretyczny kurs prowadzony jednocześnie przez dwóch instruktorów.

Tomasz Tittinger –mgr fizjoterapii
PTS Certyficate, Oxford United Kingdom
Młodszy asystent Oddziału Neurologicznego Szpitala MSWiA w Rzeszowie
Trener odnowy biologicznej: Rzeszowski Klub Sportów Walk, Sekcja Lekkiej Atletyki Resovia Rzeszów,  Klub Sportów Siłowych i Kulturystyki 12 Ton Rzeszów

Rafał Słoniak mgr rehabilitacji ruchowej, specjalista fizjoterapii, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej i Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Starszy asystent Oddziału Neurologicznego i Działu Rehabilitacji Szpitala MSWiA w Rzeszowie. Pracownik Medycznej Szkoły Policealnej w Rzeszowie. Nauczyciel Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego - Wydział Medyczny.

Czas trwania kursu: 1 dzień.

Organizacja kursu:

Organizatorem kursu jest firma Pro Tour Menagment. Kurs odbywa się w obiektach Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach ul. Jagiellońska 109.

Program kursu:

1. Wprowadzenie w teorię tapingu

- omówienie materiałów stosowanych w tapingu
- wskazania /przeciwwskazania do tapingu

2. Część praktyczna

Podczas praktycznej części kursu instruktor omawia poszczególny przypadek/dysfunkcję, demonstruje sposób wykonania aplikacji oraz uzasadnia jej zastosowanie. Następnie uczestnicy kursu wykonują aplikację pod kontrolą instruktorów, którzy korygują ewentualne błędy oraz odpowiadają na indywidualne pytania. W czasie kursu uczestnicy otrzymują teoretyczną i praktyczną wiedzę tak by od razu po ukończeniu szkolenia mogli wykorzystać nowo poznane metody i techniki w swojej pracy z pacjentem/zawodnikiem.

W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję poznać i wykonać po kilka aplikacji:
- paliczkach ( uszkodzenie aparatu więzadłowego w wyniku podwichnięcia, korekcja, wzmocnienie stabilizacji)
- nadgarstku (stany przeciążeniowe, urazy z uszkodzeniem aparatu więzadłowego, cieśń nadgarstka)
- łokciu ( łokieć tenisisty, łokieć golfisty, uszkodzenie aparatu więzadłowego)
- barku ( urazy więzozrostu barkowo-obojczykowego, zespoły przeciążeniowe okolicy stawu ramiennego)
- stopie ( entezopatia rozcięgna podeszwowego, ostroga piętowa)
- st. Skokowym (skręcenie st. skokowego, uszkodzenie ścięgna Achillesa, niestabilność dystalnej części podudzia)
- kolanie (uszkodzenie więzadeł st. kolanowego, dysfunkcje w obrębie rzepki, zespół bocznego przylegania/zbaczania rzepki, kolano skoczka, chondropatia i chonodromalacja rzepki.

3. Zakończenie

Pytania końcowe, podsumowanie, rozdanie certyfikatów, pamiątkowe zdjęcie.

W cenie kursant otrzymuje: prawo do uczestnictwa w zajęciach praktycznych i teoretycznych, skrypt z kursu, profesjonalne materiały do tapingu na czas trwania kursu, rachunek, zaświadczenie ukończenia kursu, rolkę taśmy tapingowej do ćwiczeń w domu.